Projekt Podnebni cilji v vzgoji in izobraževanju nadgrajuje sporočila lanskega Letnega posveta, kjer smo po nagovoru ministrice prisluhnili predavanjema z naslovoma Kako (pre)živeti na planetu, ki ne raste (prof. dr. Lučka Kajfež Bogataj) in Narava, izziv VŽU (dr. Nevenka Bogataj) - oboje na povezavi https://web.acs.si/lp2021/). Nadgrajujemo pa tudi naš ITR (izobraževanje za trajnostni razvoj), s čimer uresničujemo medsektorsko sodelovanje. V programe in delovanje institucij bomo vgradili nove vsebine npr. o podnebju in delovanju narave, razviti bodo tudi novi didaktični pristopi in učna gradiva. Temeljni cilj projekta Podnebni cilji v VIZ je pospešeno, realno in racionalno odzivanje na delovanje in spremembe narave, v okviru katere živimo in delujemo.
Projekt financira Ministrstvo za okolje in prostor, njegovo izhodišče za izobraževanje odraslih pa so vsebine spletne strani https://znamenjatrajnosti.si/ in istoimenskega učnega gradiva https://arhiv.acs.si/publikacije/Znamenja_trajnosti_ACS_mini_za_objavo_na_www.pdf. Vabljeni k ogledu, branju, tudi k odzivu nanje.
Prvi korak projekta Podnebni cilji v VIZ so kratka usposabljanja na daljavo v okolju ZOOM. Vodili jih bodo ugledni domači strokovnjaki treh institucij: Agencije RS za okolje, Nacionalnega inštituta za biologijo in Inštituta Jožef Stefan. Vabimo, da se jih udeležite in vstopite v temelje, ki jih bomo kasneje dopolnjevali in nadgrajevali, zato prek leta še sledi kako vabilo k sodelovanju in informacija. Tudi sicer so vam moja vrata odprta, saj bi želela kljub vašim obremenitvam delo čimbolj povezati v vašim v smislu »whole institution approach« oz. trajnostnega delovanja celega ACS.
Pridite, zanimivo bo! Uvodna kratka usposabljanja so namenjena strokovnim in vodstvenim delavcem v izobraževanju odraslih. Dobrodošli vsi, ki jih zanima tim. »zeleni preboj« v izobraževanju odraslih. Prijavite se lahko le na eno usposabljanje ali na vse, vabilo pa lahko tudi posredujete dalje. Za prijavo je na voljo povezava https://pro.acs.si/forms/podnebni-cilji/, kjer bomo prijave za prvo srečanje zbirali do torka, 12. aprila opoldne.
Vsebine, predavatelji in termini prve serije krajših usposabljanj so:
Sreda, 13. april - 9-10:30 - MEHANIZMI PODNEBNIH SPREMEMB
Gregor Vertačnik, Agencija RS za okolje
Torek, 19. april - 17-19:00 - RAZISKUJMO OPRAŠEVALCE SKUPAJ
doc dr. Danilo Bevk, Nacionalni inštitut za biologijo
doc dr. Anton Gradišek, Inštitut Jožef Stefan
Četrtek, 21. april - 9-10:30 - PODNEBNE SPREMEMBE in NAŠI ODZIVI NANJE
mag. Mojca Dolinar, Agencija RS za okolje
Torek, 10. maj - 15-17:00 - RAZISKUJMO OPRAŠEVALCE SKUPAJ II (terenski del, Rožna dolina)
doc dr. Danilo Bevk, Nacionalni inštitut za biologijo
doc dr. Anton Gradišek, Inštitut Jožef Stefan
Lepo vabljeni.