SEMINAR - Dobre prakse s Finske

Omejitve, ki jih je prinesla epidemija COVID-19 so povzročile izzive kako delovne naloge opraviti na drugačne, inovativne načine. Z željo po nadaljevanju izmenjave dobrih praks so strokovnjaki LIFE IP CARE4CLIMATE projekta na Ministrstvu za okolje in prostor ter finskega projekta LIFE IP CANEMURE, 18. in 19. maja 2020 organizirali dvodnevni video seminar na temo trajnostnega javnega naročanja, energetske učinkovitosti v stavbah ter odpadne hrane. Video srečanja so se udeležili tudi predstavniki projekta LIFE IP CIRCWASTE, finskega okoljskega inštituta (Finnish Environment Institute, SYKE) in inštituta za naravne vire (Natural Resources Institute Finland, LUKE).

Prvi dan seminarja je bil namenjen seznanitvi udeležencev z  že sprejetimi ukrepi na Finskem za prehod v nizkoogljično družbo, praksami za izboljšanje energetske učinkovitosti v stavbah in z njimi povezane metode ponovne uporabe gradbenih materialov ter Finskim sistemom trajnostnega in inovativnega javnega naročanja. Trajnostna raba javnih sredstev je ključni dejavnik za celovit prehod v krožno gospodarstvo. Implementacija krožnega javnega naročanja kot del državnega zelenega in/ali trajnostnega sistema javnega naročanja pa predstavlja velik delež prizadevanj za doseg neto nič emisij toplogrednih plinov. Slovenija si prizadeva za hitro uvedbo pristopa krožnega javnega naročanja, saj je slednji tudi opredeljen v Uredbi o zelenem javnem naročanju.

Namen drugega dne je bila medsebojna izmenjava izkušenj o metodologijah merjenja količin odpadne. Strokovnjaki so se strinjali, da morajo ukrepi, s katerimi bodo države v skladu s cilji Združenih narodov poskušale prepoloviti količine zavržene hrane, temeljiti na dodelanih metodah pridobivanja podatkov o tem, koliko hrane se v vsaki državi zavrže skozi celotno prehransko verigo. Po predstavitvah različnih metodologij merjenja količin odpadne hrane so ugotovili, da se  srečujejo s podobnimi izzivi in se strinjali, da bodo tako v Sloveniji kot na Finskem uporabili kombinacijo različnih metod, ki jih bodo pripeljale do natančnejših podatkov. Skupaj z deležniki prehranske verige bodo tudi določili najbolj pereče težave na vsakem področju ter jih poskusili rešiti.

Novice Ozaveščanje in krepitev zmogljivosti za prehod v nizkoogljično družbo Trajnostna gradnja in učinkovita raba energije v stavbah in podjetjih 11.8.20

ZKG - instrument zagotavljanja kakovosti pri prehodu v nizkoogljično in trajnostno družbo

Znanstveni prispevek o nacionalni okoljski certifikacijski shemi - Znaku kakovosti v graditeljstvu.

Novice Zeleno javno naročanje Delavnica Kategorija 5.9.22

Zeleno javno naročanje živil za javne zavode

Na voljo so gradiva in odgovori na vprašanja z izobraževanja o zelenem javnem naročanju živil za javne zavode.

Novice Zeleno javno naročanje 15.11.21

Zeleno javno naročanje z vidika uporabe lesa

Z letošnjo spremembo Uredbe o zelenem javnem naročanju je prišlo do krepitve pomena lesa v stavbah, stavbnem pohištvu in protihrupnih cestnih ograjah.

Novice Zeleno javno naročanje 23.6.22

Zeleno javno naročanje tekstilnih izdelkov

Na voljo so gradiva predstavitve zelenega javnega naročanja tekstilnih izdelkov.

Novice Zeleno javno naročanje 2.6.22

Zeleno javno naročanje tekstilnih izdelkov

Vabljeni na brezplačno spletno izobraževanje na temo zelenega javnega naročanje tekstilnih izdelkov.

Novice Zeleno javno naročanje 4.8.21

Zeleno javno naročanje je priložnost za ponudnike

Ministrstvo za okolje in prostor bo na Celjskem sejmu predstavilo razloge za usmeritev gospodarstva k okoljsko sprejemljivejšim produktom.

Novice Zeleno javno naročanje 6.3.20

Zeleno javno naročanje - podpora

Potrebujete pomoč pri javnem naročanju okolju prijaznih predmetov?

Novice Ozaveščanje in krepitev zmogljivosti za prehod v nizkoogljično družbo 15.1.21

Zaobljube v letu 2021

Imamo samo en planet in vsak od nas lahko pripomore, da naša Zemlja zadiha z manj toplogregrednimi plini.

Novice Trajnostna mobilnost 3.4.20

Začetek zbiranja prijav za Evropski teden mobilnosti

Ministrstvo za infrastrukturo je pričelo z zbiranjem prijav za Evropski teden mobilnosti 2020.

Novice Ozaveščanje in krepitev zmogljivosti za prehod v nizkoogljično družbo 9.2.22

Z Občino Črna na Koroškem bomo sodelovali pri razvoju zelenega turizma

Občina Črna se v zadnjih letih pospešeno uveljavlja kot turistična destinacija za adrenalinske športe v naravi, želi pa si tudi povečati svojo prepoznavnost kot zelena turistična destinacija. Zato se je vključila v program podpore občin pri izvajanju projektov trajnostnega upravljanja z viri skupnosti Dovolj za vse, ki ga v okviru LIFE projekta CARE4CLIMATE izvajajo v Umanoteri in društvu Focus.

image/svg+xml