Usposabljanje projektantov o energijsko učinkovitem zunanjem stavbnem pohištvu in njegovi vgradnji (U3-1)


Gradbeni inštitut ZRMK (GI ZRMK) v okviru integralnega projekta LIFE IP CARE4CLIMATE, ki ga koordinira Ministrstvo za okolje in prostor (MOP), organizira tridnevna usposabljanja za ključne deležnike v procesu prenove stavbnega fonda s ciljem pospešiti energijsko prenovo stavb ob sočasnem upoštevanju tudi drugih pomembnih vidikov, ki jih je pri tovrstnih projektih treba upoštevati. Niz tematskih usposabljanj je namenjen tudi projektantom.

Projektanti so ključni deležniki v procesu načrtovanja celovitih energijskih prenov stavb ter prepoznani kot pomembni spodbujevalci tovrstnih prenov. Njihova dobra usposobljenost, dodatna znanja in kompetence so temelj za zaupanje investitorjev in lastnikov oz. uporabnikov stavb, pa tudi ponudnikov zunanjega stavbnega pohištva, izvajalcev vgradnje in upravljalcev stavb.

Celovitost načrtovanih ukrepov pri energijski prenovi stavb je povezana z ukrepi na ovoju stavbe in tehničnih sistemih. V praksi je najpogostejši ukrep na stavbnem ovoju menjava zunanjega stavbnega pohištva z energijsko učinkovitim, ki vključuje tudi sodobno vgradnjo z upoštevanjem zadnjega stanja tehnike (pogovorno poznana kot »RAL vgradnja«). Ukrep ne pripomore le k bistveno manjši rabi energije in nižjim stroškom obratovanja, temveč tudi k izboljšanju bivalnega in delovnega okolja. 

Na usposabljanju (U3-1) bo pomen zunanjega stavbnega pohištva pri prenovi stavb obravnavan celovito. Udeležencem bodo predstavljeni strateški dokumenti na ravni EU in Slovenije, zakonodaja in njene novosti, trajnostni vidiki in označevanje oken in vrat ter požarna varnost in posebnosti pri stavbah kulturne dediščine. Za razogljičenja stavbnega fonda do leta 2050 je nujna vzpostavitev mehanizmov za zagotavljanje kakovosti, uporaba novih tehnologij, predvsem pri zasteklitvah, ter sodobni pristopi servisiranja in vzdrževanja oken in vrat v procesu upravljanja stavbe. Obravnavano bo načrtovanje z vidika oblikovno-likovnih in tehnično-tehnoloških rešitev ter parametri za doseganje ustreznih mikroklimatskih pogojev po prenovi, nujnih za vzpostavitev zdravega bivalnega in delovnega okolja. Predstavljeni bodo še ekonomskimi vidiki, principi sodobne vgradnje in razvojni trendi na tem področju.

Učno gradivo bo dostopno preko spletne učilnice, kjer bodo imeli udeleženci dostop do dodatnih informacij o tematskih področjih usposabljanja, virtualnega druženja in vabil na vsakoletna tematska srečanja.

Po zaključku usposabljanja je predvideno prostovoljno individualno preverjanje znanja preko spletne učilnice. Udeleženci bodo prejeli dokazilo o uspešno zaključenem usposabljanju, ki ga lahko vključijo v svoj portfelj znanj in veščin pridobljenih v neformalnem izobraževanju.

Usposabljanje z oznako U3-1 obsega 21 šolskih ur.

Celotni program dogodka si lahko ogledate na tej povezavi: https://bit.ly/3lnang0
 

Vabljeni deležniki:
Projektanti
 

Prijave:

Udeležba na usposabljanju je brezplačna. Prosimo, da se zaradi lažje organizacije in izvedbe dogodka prijavite preko spletne prijavnice TUKAJ ali preko e-pošte usposabljanje@gi-zrmk.si najkasneje do petka, 13. novembra 2020.

Prijavljeni udeleženci bodo prejeli podrobnejše informacije o prijavi v spletno učilnico in poteku usposabljanja v e-obliki preko e-pošte.

V primeru bolezni predavatelja-ev bo poskrbljeno za kasnejšo predstavitev ali nadomestno predavanje.

Pooblaščeni arhitekti, krajinski arhitekti in prostorski načrtovalci ZAPS za udeležbo pridobijo 3 kreditne točke, sklop B (Teorija in referenčna praksa), v skladu s Splošnim aktom o stalnem poklicnem usposabljanju pooblaščenih arhitektov, krajinskih arhitektov in prostorskih načrtovalcev.

Pooblaščeni in nadzorni inženirji IZS za udeležbo na usposabljanju pridobijo 5 kreditnih točk iz izbirnih vsebin skladno s Splošnim aktom o stalnem poklicnem usposabljanju pooblaščenih inženirjev.
 

Potek dogodka:

Usposabljanje bo potekalo v sredo, 18. novembra, od 9.00 do 15.30, četrtek, 19.  novembra, od 9.00 do 15.30, in petek, 20.  novembra 2020, od 9.00 do 14.00 v e-obliki.

Novice Ozaveščanje in krepitev zmogljivosti za prehod v nizkoogljično družbo Trajnostna gradnja in učinkovita raba energije v stavbah in podjetjih 11.8.20

ZKG - instrument zagotavljanja kakovosti pri prehodu v nizkoogljično in trajnostno družbo

Znanstveni prispevek o nacionalni okoljski certifikacijski shemi - Znaku kakovosti v graditeljstvu.

Novice Zeleno javno naročanje Delavnica Kategorija 5.9.22

Zeleno javno naročanje živil za javne zavode

Na voljo so gradiva in odgovori na vprašanja z izobraževanja o zelenem javnem naročanju živil za javne zavode.

Novice Zeleno javno naročanje 15.11.21

Zeleno javno naročanje z vidika uporabe lesa

Z letošnjo spremembo Uredbe o zelenem javnem naročanju je prišlo do krepitve pomena lesa v stavbah, stavbnem pohištvu in protihrupnih cestnih ograjah.

Novice Zeleno javno naročanje 23.6.22

Zeleno javno naročanje tekstilnih izdelkov

Na voljo so gradiva predstavitve zelenega javnega naročanja tekstilnih izdelkov.

Novice Zeleno javno naročanje 2.6.22

Zeleno javno naročanje tekstilnih izdelkov

Vabljeni na brezplačno spletno izobraževanje na temo zelenega javnega naročanje tekstilnih izdelkov.

Novice Zeleno javno naročanje 4.8.21

Zeleno javno naročanje je priložnost za ponudnike

Ministrstvo za okolje in prostor bo na Celjskem sejmu predstavilo razloge za usmeritev gospodarstva k okoljsko sprejemljivejšim produktom.

Novice Zeleno javno naročanje 6.3.20

Zeleno javno naročanje - podpora

Potrebujete pomoč pri javnem naročanju okolju prijaznih predmetov?

Novice Ozaveščanje in krepitev zmogljivosti za prehod v nizkoogljično družbo 15.1.21

Zaobljube v letu 2021

Imamo samo en planet in vsak od nas lahko pripomore, da naša Zemlja zadiha z manj toplogregrednimi plini.

Novice Trajnostna mobilnost 3.4.20

Začetek zbiranja prijav za Evropski teden mobilnosti

Ministrstvo za infrastrukturo je pričelo z zbiranjem prijav za Evropski teden mobilnosti 2020.

Novice Ozaveščanje in krepitev zmogljivosti za prehod v nizkoogljično družbo 9.2.22

Z Občino Črna na Koroškem bomo sodelovali pri razvoju zelenega turizma

Občina Črna se v zadnjih letih pospešeno uveljavlja kot turistična destinacija za adrenalinske športe v naravi, želi pa si tudi povečati svojo prepoznavnost kot zelena turistična destinacija. Zato se je vključila v program podpore občin pri izvajanju projektov trajnostnega upravljanja z viri skupnosti Dovolj za vse, ki ga v okviru LIFE projekta CARE4CLIMATE izvajajo v Umanoteri in društvu Focus.

image/svg+xml